mojaszosa.pl

Kolarstwo szosowe, wyniki, wyścigi

RAJD POMORSKI “KLUKA” 25-29 Maja 2016 RAJD POMORSKI “KLUKA” 25-29 Maja 2016
Rajd Pomorski “Kluka” jest największą imprezą turystyczno-rekreacyjną regionu, którego ideą jest integracja środowiska miłośników turystyki i krajoznawstwa połączona z promocją atrakcji województwa pomorskiego. Dodatkowo... RAJD POMORSKI “KLUKA” 25-29 Maja 2016

Rajd Pomorski “Kluka” jest największą imprezą turystyczno-rekreacyjną regionu, którego ideą jest integracja środowiska miłośników turystyki i krajoznawstwa połączona z promocją atrakcji województwa pomorskiego. Dodatkowo twórcy wydarzenia angażują do organizacji i działania grupy młodzieżowe, celem kształcenia przyszłych animatorów i przewodników turystycznych.

Tegoroczna XVII edycja odbędzie się w terminie 25-29 maja 2016 roku w powiecie kościerskim z bazą w gminie Lipusz a wytyczone trasy przebiegają przez obszary o urzekającym pięknie krajobrazu, przyrody i z ciekawymi obiektami architektury. Wieczorem, przy gitarze, ognisku i kiełbaskach można wymienić się wrażeniami z trasy, spotkamy ciekawych ludzi oraz poznamy miejscowy folklor. W czasie rajdu odbywać się będzie wiele konkursów z nagrodami.projekt_A2ulotka_A5_2Przebieg

Kluka jest wydarzeniem skierowanym do miłośników aktywnego wypoczynku, zarówno rekreacyjnego jak i długodystansowego. Każdy dzień to szczegółowo zaplanowane trasy piesze, rowerowe czy kajakowe, zróżnicowane pod kątem długości i czasu trwania. Dodatkowo, organizatorzy opracowują trasy pod kątem odbiorców – dla dzieci, rodzin młodzieży i dorosłych. Nad przebiegiem rajdu czuwają doświadczeni przewodnicy oraz pasjonaci turystyki krajoznawczej.

Rajd Pomorski to nie tylko wędrówka, jazda czy pływanie, ale szereg imprez towarzyszących. Tradycyjnie odbywają się ogniska z poczęstunkiem i muzyką na żywo a także konkursy wiedzy krajoznawczej, bezpieczeństwa ruchu drogowego, marsze na orientację i gry terenowe. Podczas każdej edycji Kluki organizowany jest festyn turystyczny skierowany do społeczeństwa lokalnego, współorganizowany z władzami gminy.

Dojazd na miejsce rozpoczęcia Rajdu odbywa się komunikacją kolejową lub autobusową. Poza tym można dostać się „Klukobusem” – zamówionym specjalnie dla uczestników Rajdu autokarem.

Jako bazę Rajdu wykorzystujemy szkoły, w których nocleg odbywa się w salach lekcyjnych lub na sali gimnastycznej, na własnym sprzęcie (karimata, śpiwór) Dla zainteresowanych istnieje możliwość rezerwacji kwater prywatnych w miejscowości, w której jest baza Rajdu.

Wyżywienie uczestnicy organizują we własnym zakresie (udostępniamy czajniki bezprzewodowe i miejsce do przygotowania posiłku – stołówka) Organizatorzy każdego dnia wieczorem zapewniają ciepły posiłek przy ognisku (kiełbaska, bigos, grochówka, itp.) Często władze lokalne przygotowują poczęstunek np. ciasta, lokalne specjalności.

Kluka jest idealną okazją do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi w otoczeniu natury i przyrody. Organizatorzy zapewniają jednoczesną możliwość odpoczynku jak i aktywnego odkrywania przepięknych terenów naszego województwa.

logo1

Historia

Jesienią 1999 roku w czasie obrad Zarządu Gdańskiego Oddziału PTTK zrodziła się myśl, by stworzyć sztandarową imprezę turystyki kwalifikowanej. Zespół organizacyjny na czele z przyszłym pierwszym komendantem stworzył założenia i ramy Rajdu Kaszubsko – Pomorskiego „Kluka”. Impreza w założeniu cykliczna, coroczna miała promować regiony Pomorza na trasach pieszych i rowerowych. Na pierwszej „Kluce” uczestnicy wyruszyli na trzy trasy piesze i trasę rowerową z pełnym ekwipunkiem, z plecakiem na plecach. Od następnej edycji uczestnicy poruszają się po trasach „na lekko”, a ich bagaże podążają samochodem za turystami. W zależności od charakteru terenu pojawiała się też na „Kluce” trasa kajakowa lub przygodowa.

Od pierwszej do siódmej „Kluki” rajd nazywał się Kaszubsko – Pomorski, „Kluka ósmej edycji nosiła nazwę Rajd Kociewsko – Żuławski, od dziewiątej edycji jest to Rajd Pomorski.

Serdecznie zapraszamy!